|
Product Details:
|
| Name:: | Mist Spray Pump | Material:: | Tinplate/Aluminum |
|---|---|---|---|
| Color:: | Plain/Clear Lacquer/Golden Lacquer | Openning Dia.Outside:: | 31.2±0.1mm |
| Size:: | One Inch 25.4mm±0.15mm | Inner Gasket:: | Buna/Neoprene/ButyI |
| Highlight: | High-Performance Spray Valve,Consistent Mist Distribution,Easy Press Actuator |
||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Fine Mist Spray Pump |
| Output | 0.12cc |
| Size | 1 inch (25.4mm ±0.15mm) |
| Material | Tinplate / Aluminum |
| Dip Tube Height | Customized to Can Height |
| Finish Options | Plain / Clear Lacquer / Gold Lacquer |
| Opening Diameter (Inside) | 25.4 ±0.07mm |
| Opening Diameter (Outside) | 31.2 ±0.1mm |
| Inner Gasket Options | Buna / Neoprene / Butyl |
| Dip Tube Material | Polyethylene |
| Component | Material | Options |
|---|---|---|
| Mounting Cup | Tinplate | With or without dimples, Plain / Clear Lacquer / Gold Lacquer |
| Mounting Cup | Aluminum | Gold Lacquer / Microflex |
| Outer Gasket | Buna | -- |
| Inner Gasket | Buna / Neoprene / Butyl | -- |
| Stem | Nylon | Orifice: 1×0.46mm, 1×0.51mm, 2×0.51mm, 2×0.61mm, 4×0.61mm |
| Spring | Stainless Steel | -- |
| Housing | Nylon | Φ4.3mm Orifice |
| Spray Area | -- | 14.52mm² |
| VPH Spray Area | -- | 6.7mm² |
| Steel Ball | Stainless Steel | Φ3.5mm |
Contact Person: Mr. tonny xue
Tel: 0086 13930718883
Fax: 0086-317-5200883