|
Product Details:
|
| Material: | Plastic (PP Or PE) | Sample: | Free |
|---|---|---|---|
| Durability: | Corrosion Resistant | Spraypattern: | Fine Mist |
| Highlight: | Fine and even mist,Cosmetic grade quality,Soft spray performance |
||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Sunscreen Spray Aerosol Valve |
| Valve Type | Continuous Fine Mist Aerosol Valve |
| Application | Sunscreen / SPF / Sun Care Spray |
| Mounting Cup | Tinplate, both sides lacquered |
| Cup Diameter | 25.4 mm (1 inch standard) |
| Cup Thickness | 0.30 mm / Customizable |
| Stem Orifice | 0.33 mm / 0.41 mm / Customizable |
| Body Orifice | 0.40 mm / 0.51 mm / Customizable |
| Gasket Material | Buna N / Butyl (Cosmetic Grade) |
| Spring | Stainless Steel |
| Housing | POM / Nylon |
| Dip Tube | PE, customizable length |
| Spray Pattern | Fine Mist |
| Discharge Rate | 1.0 - 2.5 g/s |
| Propellant Compatibility | LPG / Hydrocarbon blends |
| Actuator Type | Cosmetic Spray Actuator Compatible |
| Color | Customizable |
| OEM Service | Available |
| MOQ | Negotiable |
Contact Person: Narkie
Tel: 008618032706630
Fax: 0086-317-5200883